Svi znamo kako je Google pretraživač nepromjenjen već decenijama. Zato je Google na svom I/O-u događaju predstavio novi tzv. “Search Generative Experience” koji prikazuje rezultate zasnovane na umjetnoj inteligenciji na vrhu tradicionalnih rezultata pretraživanja. Googleov odgovor na ChatGPT je velika revizija Google pretrage koja unosi AI chatbot tehnologiju s tradicionalnim iskustvom pretraživača.
Poznati interfejs Google pretrage, sa okvirom za pretragu i listom odgovora, revidira se kako bi više ličio na chatbot Microsoft Bing- a, sa AI da pruži dodatne informacije koje nikada ranije nije nudio.
U Bingu inaće možete izvršiti „tradicionalnu“ pretragu, sa listom linkova i Bing okvirom za konverzaciju sa strane; takođe možete izvršiti pretragu u potpunosti unutar Bing Chat interfejsa tako što ćete izabrati chat sa liste opcija ili se pomjerati / prevlačenjem prema gore na stranici Bing Search.
Google pokušava nešto malo drugačije sa svojim ažuriranim pretraživačem, donoseći preporuke kao i činjenice. Prikazani primjer traženja “dobrog bicikla za rutu od 5 milja sa brdima” će interpretirati kao rezultat sa biciklima sa dobrim ovjesom i gumama, izgrađenim na Google Shopping grafu.
Ako želite više od toga? Google će ponuditi i način razgovora, s naknadnim upitima i drugim rezultatima pretraživanja. Dodatni rezultati na bočnoj traci mogu vam pokazati koji trgovci imaju bicikl na zalihama i kakva su njihova pravila.
Funkcija pretraživanja će se pojaviti i na mobilnom uređaju i u konverzacijskom interfejsu, znajući prethodne upite. Google je takođe pokazao brzi snimak budućnosti, kao što su odgovori sa nabrajanjem, više slika, integrisani video zapisi i sofisticirani upiti koji su uključivali poređenja i duboko znanje, uključujući menije restorana.
S druge strane, novi pretraživač bi mogao umanjiti web promet prema web stranicama trećih strana, kao što su izdavači vijesti, blogovi i recenzenti proizvoda. Demo kompanije na Google I/O pokazao je korisnika koji ostaje na stranici Google rezultata tokom većeg dijela procesa pretraživanja, iako su tu i tamo bili linkovi prema web stranicama trećih strana.
Google navodi da u novom pretraživaču koristi ažurirani PaLM 2 model kao svoju osnovu, koji pokreće i Google pretragu kao i Bard chatbot. Google pretraga izgleda kao da će biti ulazna vrata za Barda, tako da će “pretraga” sada izgledati više kao razgovor.