Sveučilište u Mostaru (SUM) predvođeno prof. dr. sc. Zoranom Tomićem i voditeljem SUMIT-a prof. dr. sc. Tomislavom Volarićem u kratkom razdoblju postigli su značajne rezultate po pitanju digitalizacije ne samo Sveučilišta, nego čitavog bh. obrazovnog sistema.
Najveći katalizator digitalizacije SUM-a bila je pandemija koja je ubrzala prelazak u digitalno okruženje kako bi se nastavni proces mogao nesmetano odvijati. Unatoč izazovnom razdoblju brojčano mali SUMIT tim realizirao je značajne projekte kojim su postali pioniri u akademskoj zajednici u BiH.
“Cijelu digitalizaciju prati naš osnovni projekt za digitalni identitet – eduID, koji omogućuje jedinstvenu prijavu na sve usluge. Nakon toga slijedi nam Informacijski Sistem Sveučilišta (ISS) i sistem za eUčenje – SUMARUM”, izjavio je Rozić. U sklopu ISS razvijena je i aplikacija eIndeks kojom je ukinuta potreba za papirnatim indeksom, čime je SUM postalo prvi javni Univerzitet koji je u potpunosti ukinuo indeks i zamijenilo ga “iksicom”.

Nadalje, pojašnjava Rozić, razvijen je sistem SUMIT eUpisi za elektroničke upise na fakultet, koji prati korisnika i kroz osnovnu i srednju školu. Cijeli projekt zaokružen je aplikacijom eSUM – portalom koji objedinjuje sve aplikacije razvijene u sklopu digitalizacije. Taj proces je, prema utvrđenim analizama, ostvario pozitivan utjecaj na sve. Digitalizacija je, tvrdi Rozić, doprinijela povećanju učinkovitosti, transparentnosti i konkurentnosti mostarskog Sveučilišta.
Osim digitalizacije samog Sveučilišta u Mostaru tim SUMIT-a, pored složenog birokratskog sistema u BiH, uspijeva realizirati projekte izvan visokog obrazovanja. U procesu digitalizacije obrazovanja BiH sudjeluju svi Kantoni, odnosno osnovne i srednje škole u BiH koji nastavni plan i program izvode na hrvatskom jeziku.
“Svi sistemi su razvijeni koristeći open source tehnologije kako bi se osigurala fleksibilnost i skalabilnost. Ključne tehnologije koje koristimo uključuju Laravel razvojni okvir za backend (php) i Vue.js (Nuxt.js za SSR) za frontend razvoj. Baza podataka koja se najčešće koristi je MariaDB, što predstavlja open source inačicu MySQL-a. Za razvoj mobilnih aplikacija za Android i iOS platforme, koristimo Flutter, pružajući jedinstveno iskustvo na različitim platformama”, pojašnjava Rozić, član SUMIT-a.
Mostarska verzija SRCE-a ima uspješnu suradnju sa institucijama i tvrtkama iz Hrvatske. Upravo sa SRCE-m i surađuju, a tu je još i niz drugih partnera. “Najvažnije je spomenuti SRCE, CARNET, REGOS, MHB, FER i brojne druge. Ranije spomenuti sustav eduID razvijen je u suradnji sa SRCE-m. SUMIT je sudjelovao na projektu eŠkole s CARNET-om, a neki od projekata su CARNET ID, Info, Loomen i edutorij. Također, SUMIT je sudjelovao i na izradi sustava MojaMirovina u partnerstvu s REGOS-om, HZMO-m i Svjetskom bankom. Za Ministarstvo hrvatskih branitelja izrađen je sistem za digitalizaciju gradiva Domovinskog rata – ARDORA”, ističe Rozić.

Cilj djelovanja SUMIT-a nije samo izrada aplikacijskih rješenja nego širenje znanja i aktivno sudjelovanje u raspravama o aktualnim temama. Tim povodom će se od 24. do 26. aprila u Mostaru održati drugo izdanje međunarodne, znanstveno-stručne konferencije o digitalnoj transformaciji u obrazovanju i primjenama umjetne inteligencije – MoStart. SUMIT je uz SUM domaćin konferencije, a ovogodišnja tema je “Digitalni asistenti i asistivne tehnologije”.
“Konferencija MoStart podijeljena je u tri dana – obrazovanje, znanost i IT te okuplja širok spektar stručnjaka u ovim poljima iz regije, ali i iz ostatka svijeta. Tema je itekako aktualna i zanimljiva, a uz mnoštvo zanimljivih predavača, panela i radionica definitivno se isplati posjetiti konferenciju, čuti nešto novo te razmijeniti iskustva u ovome polju”, kaže Rozić.
Poseban interes prošle godine je vladao za trećim, IT danom, MoStarta. Treći dan konferencije, ističe Rozić, zaokružuje cijelu konferenciju i prikazuje primjenu i izradu tehnologija o kojima se govorilo prethodna dva dana. “Posjetitelji mogu očekivati niz zanimljivih aktivnosti. To uključuje predavanja stručnjaka iz IT sektora o najnovijim trendovima, tehnologijama i praksama. Dio programa su i panel rasprave o aktualnim temama i izazovima u području IT-a koje pružaju mogućnost za razmjenu ideja i iskustava među stručnjacima i sudionicima”, kaže nam ovaj član SUMIT-a.
Istoga dana planirano je predstavljanje studentskih ideja i projekata koje su razvijene u sklopu njihovog Hackatona. “Obzirom na prošlogodišnji interes, može se očekivati i bogat dio programa koji se odnosi na networking, a omogućuje posjetiteljima povezivanje s drugim profesionalcima iz industrije i razmjenu iskustva i ideja. U svakom slučaju smatram da ovu konferenciju ne bi trebali zaobići ukoliko ste zaljubljenik u AI i nove tehnologije, a usput i posjetiti sunčani Mostar u proljetnim danima”, poručuje Robert Rozić, član Centra za informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru.

Robert Rozić